Kiedy przelew – kalkulator sesji

Kiedy przelew – kalkulator sesji

author
Dominika Byczek
28 sierpnia 2022

Kiedy dojdzie przelew? Sprawdź godzinę

Czekasz na przelew? Chcesz wiedzieć, o której pieniądze dotrą na konto? Sprawdź nasz darmowy kalkulator sesji Elixir. Wybierz bank nadawcy i odbiorcy, wpisz godzinę zlecenia przelewu i zobacz, o której możesz spodziewać się pieniędzy na koncie.

Kiedy dojdzie mój przelew?

Data zlecenia przelewu

Potrzebujesz szybko pieniędzy? Sprawdź najlepsze:

Kredyty przez Internet – do 200 000 zł

Pożyczki bez BIK – także ze złą historią

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Kiedy przelew – każdy czeka na pieniądze

Zastanawiasz się, dlaczego przelew bankowy nie trafił na Twoje konto? Nie Ty jeden 🙂 Każdego miesiąca Krajowa Izba Rozliczeniowa, która obsługuje przelewy w systemie Elixir, rozlicza około 180 mln transakcji o łącznej wartości ponad 652 mld zł (dane za kwiecień 2022). Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także przelewy natychmiastowe. Jeszcze dwa lata temu z podziwem wskazywaliśmy, że miesięcznie wykonujemy aż ponad 3 miliony transakcji BLIK (z obrotem miesięcznym ponad 3 mld zł). Teraz, w 2022 roku, realizujemy ich już kilkakrotnie więcej! Jak podaje KIR w najnowszym komunikacie, “w kwietniu 2022 r. zrealizowano 16,49 mln transakcji o wartości 11,37 mld zł”.

Patrząc przez pryzmat statystyk, każdego dnia w Polsce wykonujemy ponad 5 mln transakcji (przelewów oraz poleceń zapłaty). Trudno się dziwić – według danych Narodowego Banku Polskiego konto osobiste ma ponad 80% dorosłych Polaków. Jako społeczeństwo coraz chętniej chcemy płacić przez Internet za prąd, gaz czy telefon – dotyczy to nie tylko młodych, ale coraz częściej także seniorów. Chętnie kupujemy też w sklepach internetowych, w których możemy płacić także za pomocą klasycznych przelewów.

Spis treści:

  1. Kiedy dojdzie przelew? Sprawdź godzinę
  2. Kalkulator czasu przelewu - jak to działa?
  3. Od czego zależy czas oczekiwania przelewu?
  4. Czy kalkulator przelewów bierze pod uwagę dni wolne?
  5. Kiedy otrzymam przelew zlecony w piątek, sobotę lub niedzielę?
  6. Rodzaje przelewów bankowych
Zwiń spis treści

Kalkulator czasu przelewu - jak to działa?

Zasady korzystania z kalkulatora sesji Elixir są bardzo proste – wystarczy podać podstawowe dane:

1) bank nadawcy, czyli osoby, która wykonała przelew,

2) bank odbiorcy, czyli osoby, która czeka na przelew,

3) godzinę zlecenia przelewu.

Po uzupełnieniu pól wciskamy „Sprawdź przelew”, a kalkulator sesji automatycznie wskaże przybliżoną godzinę, kiedy pieniądze trafią na nasze konto. W narzędziu znajdziemy wszystkie komercyjne banki działające w Polsce. Sprawdzenie godziny przelewu w takim kalkulatorze to najlepsze rozwiązanie dla osób pilnie oczekujących na przelew.

Nazwa narzędzia:Kiedy przelew?
Sposób działania:Kalkulator sesji Elixir
Liczba sesji KIR:3
Potrzebne informacje:bank nadawcy i bank odbiorcy
Czas uzyskania odpowiedzi:natychmiastowo
Co oblicza narzędzie:czas dotarcia przelewu do odbiorcy
Co wskazuje narzędzie:konkretny dzień i godzinę
Czy narzędzie działa bez podania banku nadawcy lub odbiorcy:nie
Czy narzędzie jest darmowe:tak

Od czego zależy czas oczekiwania przelewu?

Czas otrzymania przelewu zależy od kilku czynników, z których najważniejszymi są:

a) czas wykonania przelewu (dzień roboczy – weekend),

b) rodzaj przelewu (w systemie Elixir, SORBNET, natychmiastowym),

c) bank nadawcy i bank odbiorcy.

Zdecydowana większość przelewów w Polsce to krajowe przelewy w systemie Elixir. W takim przypadku, czas otrzymania pieniędzy w największym stopniu uzależniony jest od godziny wysłania przelewu. W dni robocze, przelewy “wychodzą” z konta nadawcy w trzech sesjach Elixir. Każdy bank w Polsce posiada różne godziny sesji wychodzących i wychodzących.

Czy kalkulator przelewów bierze pod uwagę dni wolne?

Tak, nasz kalkulator uwzględnia dni, w których nie otrzymamy przelewu:

  • weekendy,
  • święta narodowe,
  • święta kościelne.

Zawsze zatem czas dotarcia przelewu jest dłuższy, o ile zahacza o któreś ze wskazanych powyżej dni. Przelewy międzybankowe zlecone w ciągu dnia w piątek rzadko dotrą do odbiorcy tego samego dnia. Najczęściej będzie musiał on czekać aż do poniedziałku w następnym tygodniu.

Czas przelewu bardzo wydłużają także długie przerwy świąteczne, których mamy w Polsce kilka, np.: okres świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz majówka. Niestety we wszystkie dni świąteczne oraz weekendy KIR nie rozlicza przelewów, więc – jeżeli nie zapłacimy dodatkowo za przelew ekspresowy – nasz przelew w te dni będzie po prostu wstrzymany.

O której dotrze przelew bankowy w danym banku?

Poniżej znajdziecie informacje o godzinach otrzymania przelewów w polskich bankach. Wystarczy kliknąć na dany bank, by przenieść się do strony, na której precyzyjnie wskazujemy godziny przelewów wychodzących i przychodzących dla danego banku.

Kiedy otrzymam przelew?

To, kiedy otrzymamy przelew bankowy, zależne jest w pełni od terminów trzech sesji:

– sesji w banku nadawcy przelewu,
– sesji w ogólnokrajowym systemie Elixir,
– sesji w banku odbiorcy przelewu.

Pieniądze przechodzące z jednego banku do drugiego muszą bezwzględnie przejść przez wszystkie te trzy sesje, dlatego nieczęsto zdarza się, że pieniądze są na naszym koncie jeszcze tego samego dnia. Gwarancją dotarcia przelewu jeszcze w tym samym dniu jest zlecenie przelewu w obrębie tego samego banku. Wtedy bowiem możliwe jest ominięcie sesji KIR i przelew dochodzi w ciągu maksymalnie kilkunastu minut.

Ile idzie przelew Elixir w konkretnych bankach?

Przelew wysłany z PKO do ING ma szansę dotrzeć jeszcze tego samego dnia roboczego. Wszystko zależy od tego, o której godzinie zostanie wysłany.

  • Jeżeli przelew z PKO zostanie wysłany do 14:29, to dotrze do odbiorcy w ING jeszcze tego samego dnia (najprawdopodobniej tuż po godzinie 15:00).
  • Jeżeli przelew z PKO zostanie wysłany o 14:30 lub później, dotrze do odbiorcy w ING dopiero następnego dnia roboczego w okolicach godziny 11:00.

Przelew z ING do mBanku również może dotrzeć w tym samym dniu roboczym. Wszystko zależy od godziny nadania przelewu.

  • Jeżeli przelew z ING zostanie wysłany do godziny 14:29, dotrze do odbiorcy w mBanku jeszcze tego samego dnia, najprawdopodobniej około godziny 15:00.
  • Jeżeli przelew z ING zostanie wysłany o godzinie 14:30 lub później, to do odbiorcy mBanku dotrze dopiero w następnym dniu roboczym około godziny 11:15.

Przelew z PKO do mBanku dojdzie jeszcze tego samego dnia lub maksymalnie w następnym dniu roboczym. Jest to znów zależne do czasu nadania tego przelewu.

  • Jeżeli przelew z PKO zostanie wysłany do godziny 14:29, to do odbiorcy z mBanku dojdzie jeszcze w tym samym dniu, tuż po godzinie 15:00.
  • Jeżeli przelew z PKO zostanie wysłany o 14:30 lub później, odbiorca z mBanku otrzyma go dopiero w następnym dniu roboczym około 11:15.

Przelew z banku PKO do Alior Banku dociera bardzo szybko. To zasługa odpowiednich godzin sesji Elixir w tych bankach. Od czasu zlecenia przelewu zależy to, o której godzinie będzie on zaksięgowany na koncie odbiorcy.

  • Jeżeli przelew z PKO wyślemy do godziny 14:29, dojdzie on do odbiorcy w Alior Banku o godzinie 15:00 tego samego dnia.
  • Jeżeli przelew z banku PKO będzie wysłany o 14:30 lub później, niestety odbiorca z Alior Banku otrzyma go dopiero w następnym dniu roboczym około godziny 11:00.

Przelew z banku Santander Bank Polska do PKO BP wysyłany jest bardzo szybko. Oczywiście czas księgowania przelewu zależy od godziny jego zlecenia.

  • Jeżeli przelew z Santander Bank Polska wyślemy do godziny 8:15, dojdzie on do odbiorcy w PKO BP o godzinie 11:30 tego samego dnia.
  • Jeżeli przelew z Santander Bank Polska będzie wysłany o 14:45 lub później, odbiorca z PKO BP otrzyma go dopiero w następnym dniu roboczym.

Sesje głównego systemu Elixir odbywają się:

od godziny 16:30 dnia poprzedniego do 9:30 dnia następnego – przelewy, które wejdą na sesję w tym czasie są rozliczane w godzinach 9:30-11:00,

od godziny 9:30 do godziny 13:30 – rozliczanie trwa wtedy od 13:30 do 15:00,

od godziny 13:30 do 16:00 – rozliczanie trwa wtedy od 16:00 do 17:30.

Sesje wskazane powyżej funkcjonują jedynie w dni robocze. W dni świąteczne oraz weekendy sesje wcale się nie odbywają. Istnieją jednak jeszcze dwa dni w roku, w których sesje działają według indywidualnego planu. Są to:

  • 24 grudnia,
  • 31 grudnia.

W te dni odbywają się tylko dwie pierwsze sesje księgowania przelewów. Pozostałe zostają wstrzymane aż do następnego dnia roboczego. W przypadku 24 grudnia kolejny dzień roboczy następuje dopiero po 3 dniach (27 grudnia), a w przypadku sylwestra po 2 dniach (2 stycznia). Przerwy w przelewach związane z tymi okresami w roku są więc bardzo duże. Jeżeli masz kłopoty finansowe, sprawdź pożyczki dla zadłużonych.

Wszystko zależy od sesji Elixir

Czas docierania pieniędzy z jednego konta na drugie uzależniony jest w pełni od tego, jak funkcjonuje system Elixir. To przez ten system przechodzą wszystkie transakcje w polskich złotówkach (o ile nie przekraczają kwoty miliona).

System Elixir umożliwia nam na przykład korzystanie z:
– przelewów,
– wpłat gotówkowych,
– poleceń zapłaty,
– płatności podatkowych,
– czeków.

Przelewy między bankami działają w oparciu o pewne algorytmy systemu Elixir. Główną właściwością tego systemu jest to, że funkcjonuje on tylko w dni robocze, a zatem przelewy wysyłane w weekendy albo dni świąteczne tkwią w tym systemie niczym w poczekalni i ruszają w dalszą drogę dopiero w pierwszy najbliższy dzień roboczy.

Drugą najważniejszą cechą tego systemu jest to, że działa on w trzech sesjach rozliczeniowych dziennie, co oznacza, że tylko trzy razy na dobę w konkretnych przedziałach godzinowych pieniądze są wpuszczane do tego systemu i wypuszczane z niego.

System Elixir jest środkowym ogniwem pomiędzy bankiem nadawcy i bankiem odbiorcy. Pieniądze nie przejdą z jednego banku do drugiego dopóki nie wejdą do systemu Elixir i z niego nie wyjdą, a na to mają szansę tylko 3 razy na dobę i jedynie w dni robocze.

Niestety nie wszystko jest tak proste – oprócz tego, że przelew musi trafić na konkretną sesję w samym systemie Elixir, to musi jeszcze trafić na odpowiednie sesje w banku nadawcy i banku odbiorcy.

Tak naprawdę każdy przelew ma więc do pokonania trzy bramki, każdorazowo musi przejść przez:

– sesję wychodzącą w banku nadawcy przelewu,
– sesję systemu Elixir (tylko w dni robocze, 3 razy na dobę),
– sesję przychodzącą w banku odbiorcy przelewu.

Dlatego też pieniądze przesyłane przez system Elixir z jednego banku do drugiego nie mają szans na pojawienie się na koncie odbiorcy w ciągu kilku minut. Najszybciej przelew dotrze do banku odbiorcy jeżeli sesja w banku nadawcy odbywa się tuż przed sesjami Elixir (wtedy przelew tylko chwilę będzie w banku nadawcy i już zdąży wpłynąć na sesję ogólnokrajową), a sesja w banku odbiorcy odbywa się tuż po ogólnej sesji Elixir (wtedy pieniądze tylko chwilę są w systemie ogólnokrajowym i już mogą wpłynąć do banku odbiorcy). Na przelew najczęściej czekamy, gdy zbliża się termin wpłynięcia naszego wynagrodzenia – w tym przypadku istotna często jest także sama kwota, której oczekujemy. Warto więc także orientować się w kwestii wysokości średniej krajowej, o której co miesiąc informuje GUS.

Kiedy otrzymam przelew zlecony w piątek, sobotę lub niedzielę?

Piątek to ostatni dzień tygodnia, w którym realizowane są przelewy bankowe w systemie Elixir. Warto o tym pamiętać zlecając przelew lub czekając na zaksięgowanie środków. Jeżeli przelew nie będzie wysłany przed ostatnią sesją wychodzącą w banku nadawcy, pieniądze trafią na konto dopiero w poniedziałek (lub kolejny dzień roboczy).

W dużym uproszczeniu sytuacja wygląda następująco:

1) Przelew zrealizowany w piątek – jest szansa na jego otrzymanie tego samego dnia.
2) Przelew zrealizowany w sobotę – trafi na konto w poniedziałek.
3) Przelew zrealizowany w niedzielę – trafi na konto w poniedziałek.

Wyjątek stanowią przelewy natychmiastowe (realizowane w czasie rzeczywistym) oraz przelewy bankowe wewnętrzne, czyli w ramach tego samego banku.

Jeżeli chcemy mieć pewność, kiedy dotrze przelew bankowy zrealizowany w weekend – warto skorzystać z powyższego kalkulatora do sesji przelewów.

Kiedy otrzymam przelew wysłany w sobotę?

System Elixir nie obsługuje przelewów międzybankowych w weekendy. Z tego powodu, przelew zlecony w sobotę, dotrze na konto w kolejnym dniu roboczym, czyli w poniedziałek. Jeżeli chcemy żeby sobotni przelew dotarł jak najszybciej – zdecydujmy się na przelewy natychmiastowe Express Elixir lub Blue Cash.

Jest to możliwe, jeżeli bank osoby, która nadaje przelew i bank odbiorcy uczestniczą w systemie przelewów natychmiastowych. Zlecenie przelewu ekspresowego jest oczywiście dodatkowo płatne. Kolejna alternatywa na szybkie zrealizowanie transakcji w sobotę to skorzystanie z tzw. przelewów na telefon BLIK. Przelewy BLIK są bezpieczne i docierają do odbiorcy natychmiastowo – w czasie rzeczywistym, bez nawet kilkunastominutowego opóźnienia.

Kiedy otrzymam przelew wysłany w niedzielę?

Podobnie wygląda sytuacja z przelewami w niedzielę. Pieniądze zostaną zaksięgowane w poniedziałek lub nawet kolejny dzień roboczy. Szczegółowo można obliczyć to w naszym kalkulatorze sesji Eliksir – wystarczy znać bank nadawcy i odbiorcy oraz wprowadzić zlecenia wysłania przelewu w niedzielę.

Przelew w tym samym banku – kiedy dotrze?

Przelew wysyłany w obrębie jednego banku (czyli od nadawcy posiadającego konto w tym samym banku, co odbiorca) dociera z reguły w trybie natychmiastowym. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że przelewy wewnątrzbankowe nie muszą czekać na krajowy system rozliczeń. Pieniądze mogą być przesyłane z konta na konto z pominięciem sesji KIR oraz międzybankowych sesji Elixir.

Czy przelew w tym samym banku dojdzie od razu?

Tak. Tam, gdzie konto nadawcy i konto odbiorcy są prowadzone przez ten sam bank, przelew jest więc realizowany w czasie rzeczywistym – bez żadnych dodatkowych opłat za przyspieszenie doręczenia przelewu. Jest to po prostu natura przelewów wewnątrzbankowych. Przelew dotrze do odbiorcy maksymalnie w ciągu kilku minut od zatwierdzenia go przez nadawcę.

Jakie dane do przelewu należy wpisać?

Przelew internetowy charakteryzuje się dużo mniejszą ilością formalności niż przelew tradycyjny (blankiet wypełniany na poczcie). Informacje, które musimy podać obowiązkowo, to:

– numer rachunku odbiorcy,
– nazwę odbiorcy,
– kwotę przelewu,
– tytuł przelewu.

Informacją opcjonalną (którą możemy wypełnić, ale nie musimy) jest natomiast adres odbiorcy. Tak naprawdę w miejsce to możemy wpisać jakiekolwiek dane (i tak nie będą one zweryfikowane przez bank).

Bank nie sprawdza także zgodności nazwy (osoby, do której jest kierowany przelew) z właścicielem konta. Dlatego też często zdarza się nam wysłać błędny przelew, np.: po wpisaniu poprawnego imienia i nazwiska, ale wklejeniu złego numeru rachunku.

Tak naprawdę do wysłania przelewu kluczowy jest sam numer rachunku i kwota przelewu, nazwę odbiorcy i tytuł możemy wpisać dowolne (np.: w miejscu tytułu wpisujemy “TYTUŁ” albo “PRZELEW”, a w miejscu odbiorcy dowolną frazę, niekonieczne imię i nazwisko).

Sesje przychodzące a wychodzące – czym się różnią?

Sesje przychodzące i wychodzące różnią się od siebie głównie  kierunkiem przepływu pieniędzy – podczas sesji wychodzącej przelewy bankowe “wychodzą” z konta, czyli są z niego wysyłane, a podczas sesji przychodzącej, pieniądze na to konto wpływają.

Jak to możliwe, że sesja działa tak dwukierunkowo, na czym to polega i dlaczego godziny sesji przychodzących i wychodzących są tak różne, a jednak oscylują w granicach podobnych godzin? Wszystko to zawdzięczamy sposobowi funkcjonowania systemu Elixir.

System rozliczeń międzybankowych w Polsce zakłada, że wszystkie transakcje są ze sobą połączone i to, ile pieniędzy powinno być aktualnie w danym banku, nie jest liczone tylko przez ten bank, ale także przez zewnętrzną instytucję – Krajową Izbę Rozliczeniową (w skrócie KIR, dlatego czasem mówi się także o sesjach KIR).

Izba rozliczeniowa zajmuje się tym, by kilkukrotnie (w Polsce – trzykrotnie) w ciągu doby podsumować wszystkie transakcje wchodzące i wychodzące z danego banku i ustalić ogólną pozycję netto każdego uczestnika tego systemu. Uczestnikami tymi są po prostu banki. Obrazując tę sytuację, można powiedzieć, że wygląda to tak:

Anna ma konto w Banku A. Wraz z pieniędzmi, które ma na koncie Anna, Bank A ma aktualnie 2 mln zł. Anna robi przelew do Pawła, który ma konto w Banku B. Bank B ma aktualnie 1 mln zł. Przelew na kwotę 100 000 zł wychodzi z banku Anny i czeka na to, aż trafi na sesję rozliczeniową. Rozpoczyna się sesja rozliczeniowa i izba ustala pozycję netto obu banków – Bank A, z którego Anna wysyłała pieniądze, ma obecnie już nie 2 mln zł, a 1,9 mln zł, a Bank B jest na pozycji 1,1 mln zł. Kwota tego wzrostu określa, jakiej wielkości przelew powinien trafić do Banku B (banku Pawła).

Po wykonaniu obliczeń dochodzi właśnie do rozrachunku, czyli faktycznego przekazania pieniędzy (oczywiście nie w gotówce, chodzi tu o pieniądze wirtualne przesyłane poprzez przelewy bankowe). Co ważne – obliczenia takie są wykonywane nie tylko przez zewnętrzną izbę rozliczeniową, ale także wewnątrz banku.

Oznacza to, że przelew ma każdorazowo do pokonania aż 3 sesje. Dlaczego? Ponieważ:

1. Najpierw przelewy zlecane z danego banku trafiają do czegoś, co możemy wyobrazić sobie jako poczekalnię i czekają tam właśnie na to, aż bank podsumuje, ile łącznie pieniędzy powinien przekazać do dalszych rozliczeń (to jest pierwsza sesja, sesja wychodząca).

2. Następnie przelew trafia właśnie do izby rozliczeniowej i tam czeka na swoją sesję, czyli na czas, w którym zostanie rozliczony i przekazany do banku docelowego (to jest druga sesja, sesja KIR).

3. Ostatecznie przelew trafia do banku odbiorcy i czeka tam na najbliższą sesję, podczas której zostanie rozliczony ponownie i wpłynie na konto odbiorcy (to odbywa się już podczas trzeciej sesji na drodze tego przelewu, sesji przychodzącej).

Kiedy przelew zagraniczny?

To, kiedy dojdzie do odbiorcy przelew zagraniczny, zależy od tego, w jakim systemie jest on rozliczany. Systemy międzykrajowe mają bowiem swoje własne systemy rozliczeń. Przelew zagraniczny z Polski i do Polski można wysłać w jednym z dwóch systemów:

  • SEPA (Single Euro Payments Area),
  • SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Przelew SEPA – kiedy dojdzie?

Przelewy SEPA są księgowane zawsze w następnym dniu roboczym po wykonaniu przelewu.

Przykład:
– przelew wysłany we wtorek, dojdzie w środę,
– przelew wysłany w czwartek, dojdzie w piątek,
– przelew wysłany w piątek, dojdzie w poniedziałek,
– przelew wysłany w święto narodowe (nie tylko nasze, ale także w święto innego kraju), dojdzie w drugim z kolei dniu roboczym.


Przelew SWIFT – kiedy dojdzie?

Przelewy SWIFT księgowane są natomiast bardzo różnie, maksymalnie jednak do trzech dni roboczych. Wszystko zależy od trybu, w którym zostały nadane. System SWIFT przewiduje bowiem 3 opcje księgowania (często odpowiednio więcej płatne, im szybszy jest przelew). Przelew SWIFT może dojść:

– w tym samym dniu (jeżeli został nadany opcją Overnight i zlecony do godziny 13:00),
– w następnym dniu (jeżeli został nadany opcją Tomnext),
– na trzeci dzień (jeżeli został nadany opcją Spot).

Obszerniejsze kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz w osobnym artykule: Jak długo idzie przelew zagraniczny?.

Kiedy dojdzie przelew – o czym warto pamiętać?

Jeśli panujemy zlecić przelew lub oczekujemy na wpłynięcie środków, musimy pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na czas dostarczenia pieniędzy. W Polsce Banki korzystają z systemu ELIXIR działającego w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Czas przelewu środków zależy więc od:

– sesji w banku nadawcy przelewu,

– sesji w banku odbiory przelewu

– sesji w ogólnokrajowym systemie Elixir,

– dnia i godziny nadania przelewu.

Piątek jest ostatnim dniem w tygodniu, w którym realizowane są przelewy w ogólnokrajowym systemie Elixir. Oznacza to, że środki nadane w sobotę czy niedzielę realizowane będą dopiero w podczas pierwszej sesji kolejnego dnia roboczego. Innym rozwiązaniem może być nadanie przelewu natychmiastowego, który zrealizowany zostanie w czasie rzeczywistym.

Warto pamiętać także, że przelewy wewnętrzne, czyli te pomiędzy kontami w jednym banku realizowane są od razu – niezależnie od dnia nadania środków.

Kto ustala sesje Elixir?

Sesje Elixir danych banków nie są ustalane odgórnie. Każdy bank ma prawo do samodzielnego ustalania godzin sesji Elixir. Tylko sesje Krajowej Izby Rozliczeniowej ustalane są odgórnie.

Mimo tego, że każdy bank może samodzielnie ustalać godziny sesji Elixir, to w praktyce są one bardzo podobne. Pierwsza sesja w większości banków jest z rana (w okolicach godzin 8-10), druga w południe (w okolicach godzin 12-14), a ostatnia w godzinach popołudniowych (w godzinach 16-18). Żaden bank nie realizuje sesji w nocy, więc wszystkie przelewy wysłane pod wieczór lub później, wchodzą na sesję wychodzącą dopiero rano następnego dnia roboczego.

Nie mamy pewności czy przelew faktycznie wysłano – ewentualnym potwierdzeniem może być potwierdzenie zrobienia przelewu

Dla osób oczekujących na przelew istotna jest także informacja o tym, czy środki rzeczywiście zostały do nas przesłane. W momencie, gdy nie jesteśmy przekonani o tym, że nasz nadawca nadał przelew, możemy skorzystać z opcji jaką jest potwierdzenie zrobienia przelewu.

Jak uzyskać takie potwierdzenie? Osoba zlecająca środki podczas wypełniania pól do przelewu, ma możliwość zaznaczenia opcji potwierdzenia nadania środków. Wówczas informacja o przesłanych środkach może zostać wygenerowana w postaci pliku PDF i przesłana na konto mailowe osoby zainteresowanej. Czasami taki plik można pobrać także bezpośrednio ze strony banku zaraz po nadaniu przelewu. Banki stosują bowiem różne sposoby wystawiania potwierdzenia przesłania środków.

Zatem jeśli chcemy mieć 100% pewności, że środki rzeczywiście zostały do nas przelane, musimy poprosić osobę zlecającą przelew o wygenerowanie i dostarczenie do nas takiego potwierdzenia.

Rodzaje przelewów bankowych

W Polsce mamy tak naprawdę trzy główne rodzaje przelewów bankowych:

1) przelew standardowy 

Przelew standardowy to właśnie ten przelew, którego istotę działania opisujemy powyżej, czyli działający w systemie Express Elixir. System ten prowadzony jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Przelew standardowy z reguły dochodzi do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym. Z reguły taki przelew jest bezpłatny.

2) przelew natychmiastowy

Przelew natychmiastowy, jak sama nazwa wskazuje, dociera do odbiorcy natychmiast, czyli praktycznie w czasie rzeczywistym. Za realizację przelewów natychmiastowych odpowiadają systemy Express Elixir i Blue Cash. Z reguły taki przelew jest dodatkowo płatny (około kilkanaście złotych).

3) przelew wysokokwotowy

Przelew wysokokwotowy to przelew obsługiwany w trybie pilnym, księgowanie środków trwa zwykle maksymalnie godzinę, a cała transakcja jest obsługiwana przez Narodowy Bank Polski. Przelewy te działają natychmiastowo jedynie do godziny 15:00 – przelewy zlecone po tej godzinie będą wysyłane do odbiorcy dopiero w następnym dniu roboczym rano. Z reguły taki przelew jest dużo płatny – około 30 zł.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Aby sprawdzić, kiedy dojdzie przelew, musimy wprowadzić dane odbiorcy i nadawcy przelewu do internetowego narzędzia, które oblicza szacowany czas dotarcia przelewu.

To, kiedy dojdzie przelew, możemy obliczyć sami lub za pomocą odpowiednich narzędzi dostępnych w internecie. Czas dotarcia przelewu zależy od sesji Elixir w banku nadawcy i odbiorcy.

Pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy przelewu w trakcie sesji przychodzącej w jego banku. Dokładny czas dotarcia wskaże kalkulator obliczający, kiedy dojdzie przelew.

Tak, może się zdarzyć, że przelew będzie szedł nawet 2 dni robocze. Dokładny czas dotarcia pokaże nam zawsze kalkulator obliczający, kiedy dojdzie przelew.

Przelew może iść nawet przez kilka dni – wszystko zależy od tego, czy nie trafi na dni wolne od pracy lub święta, ponieważ w takie dni system przesyłania przelewów nie funkcjonuje.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elixir_(system_rozlicze%C5%84_mi%C4%99dzybankowych)

https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-kwietniu-2022-r-,433.html

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

forum judi slot
forum judi slot
2023-07-14 10:34:16

After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you can take away me from that service? Thanks!https:forumslot.forumjudol.com

MMM
MMM
2023-03-03 12:32:13

Hehe - piszecie że dajecie gwarancje poprawności czasów księgowania przelewów a podajecie nieprawidłowe wyniki :D

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Lubartów

Kredyt samochodowy przynosi pomoc podczas kupna samochodu. Poniższy ranking przybliży Ci oferty dostępne w Lubartowie. Maksymalna kwota pożyczki, to nawet 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Twitter zwiększa liczbę znaków

Twitter zwiększa liczbę znaków w wiadomości. Zmiany mają objąć większość użytkowników, poza tweetami w języku japońskim, koreańskim i chińskim.

author
Aneta Jankowska
10 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Wydatki branży opakowań pod lupą Santander Bank Polska

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska po raz kolejny podjął tematykę związaną z rynkiem opakowań w Polsce. Wydatki branży analitycy banku oraz SpotData związane z dostosowaniem się do zmian regulacyjnych oszacowali na 2-4 mld zł. Tyle przedsiębiorstwa będzie kosztować promowanie gospodarki obiegu zamkniętego.

author
Alicja Hirsekorn
11 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

InPost Urząd 24 – nowa usługa

W ostatnim czasie firma kurierska InPost poinformowała o wdrożeniu nowej usługi, która ułatwi pracę urzędom i załatwianie spraw każdemu z nas. Dzięki InPost Urząd 24 dokumenty urzędowe będzie można nadać lub odebrać z wykorzystaniem Paczkomatu. Dzięki temu nie będzie konieczne ustawienie się w urzędowej kolejce.

author
Alicja Hirsekorn
09 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Santander Bank Polska zapowiedział zwolnienia

O negatywnych skutkach pandemii usłyszeć można każdego dnia. Świat walczy z kryzysem gospodarczym, który znacząco odbija się na rynku pracy. Pod koniec października 2020 roku pojawił się przykry komunikat ze strony Santander Bank Polska, z którego możemy dowiedzieć się o planowanych wkrótce zwolnieniach.

author
Aleksandra Gościnna
02 listopada 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Parabanki a rekomendacja T

Zdaniem prezes BIG InfoMonitora, poluzowanie rekomendacji T, która zaostrzyła w 2010 roku wymogi kredytowe, niekoniecznie musi doprowadzić do odejścia klientów od parabanków. Nie wszyscy klienci tych ostatnich decydowali się na usługi firm pożyczkowych tylko z powodu braku możliwości otrzymania kredytu bądź pożyczki w banku. Wielu zachęciły łatwiejsze procedury i szybsza obsługa. Zmiany w rekomendacji T mają zacząć obowiązywać w bankach najpóźniej 31 lipca tego roku.

author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj